Błąd
  • Szablon wyświetlający jest niedostępny. Skontaktuj się z administratorem witryny.

Artykuły

Najcenniejsze krzewuszki (wajgele)

Ocena użytkowników: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Krzewuszki (wajgele) należą do moich ulubionych kwitnących krzewów ozdobnych. Lubię je z powodu obfitego i soczystego ulistnienia - nie tylko w kolorze zieleni - oraz niezwykle obfitego kwitnienia, które czasem powtarza się latem, a nawet - jak w tym roku - jesienią. Niektóre krzewy miały kwiaty jeszcze 1 listopada!

W ostatnich latach dokonał się duży postęp w hodowli odmian krzewuszek. Wyhodowano ciekawe odmiany różniące się wysokością wzrostu i kolorem kwiatów. Co ważne w warunkach klimatycznych Polski - wiele z nich odznacza dużą mrozoodpornością. Ostatnia zima była dobrym tego sprawdzianem. Wszystkie nowe odmiany, które posiadam w swojej kolekcji bardzo dobrze przetrwały tę zimę mimo, że posadzone zostały w mało sprzyjającym miejscu, w którym czasem tworzą się nawet zastoiska mrozowe.

Czytaj więcej...

FotoOffice

Ocena użytkowników: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Zachęcony względnie niską ceną (79 zł w Vobisie) zainstalowałem sobie próbną wersję FotoOffice, polskiego programu do zarządzania plikami z fotografiami.

Program jest bardzo przyjemny w obsłudze i może się od razu spodobać. Przy tworzeniu własnego albumu (w gruncie rzeczy bazy danych) od podstaw pomaga Asystent budowy albumu. Już na tym etapie można zmienić ustawienia tworzonego albumu: zmienić wyświetlane pola, np. autor, data, tytuł, wielkość miniaturek. Następnie po wskazaniu przeszukania katalogów na dysku z fotografiami można je wszystkie bądź tylko wybrane fotografie przypisać do tworzonego albumu.

Czytaj więcej...

Pnącza na ścianach - czy szkodzą?

Ocena użytkowników: 3 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar InactiveStar Inactive

Co jakiś czas wraca problem sadzenia pnączy przy ścianach budynków. Powszechnie przyjał się wśród właścicieli domów - nie wiadomo na jakiej podstawie - pogląd o ich rzekomym szkodliwym wpływie na ściany.

Przyznam, że do napisania tego tekstu skłoniła mnie ostatecznie krótka notatka, którą znalazłem w numerze 2 Majstra z lutego 2000 r. podczas przeglądania starych czasopism, gdzie napisano:

Czytaj więcej...

Zima 2005 w AR Lądek Zdrój

Ocena użytkowników: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

I znów zima, myślałem że zima 2004 będzie najgorsza w naszym arboretum, bo w tym czasie zostało usuniętych ok 20 drzew z ogrodu, glównie żywotniki, pod wpływem śniegu i mrozu trzaskały jak zapałki, ale ta zima poprawi chyba ten rekord, i mimo ciągłej pracy na usuwaniem śniegu z drzew zima daje się we znaki. Mam nadzieję ze cypryśniki błotne przetrwają mrozy i będzie się można nimi cieszyć wiosną.   Tak czy siak, zapraszam wiosną do tej ostatniej oazy ciszy i spokoju w Lądku Zdroju . POZDROWIENIA ŚWIĄTECZNE PP. 

Strefy klimatyczne w Polsce

Ocena użytkowników: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Poniższa mapka pokazuje przybliżony podział kraju na strefy klimatyczne pod względem możliwości uprawy poszczególnych gatunków i odmian w zależności od ich wymagań cieplnych. Mapka opracowana została na podstawie map W. Heinzego i D. Schreibera, którzy dokonali podziału Europy na strefy klimatyczne według zasad podobnych do przyjętych przez Ministerstwo Rolnictwa USA przy opracowaniu w 1960 r. mapy stref klimatycznych Stanów Zjednoczonych i południowej Kanady z tą różnicą, że dla obszaru Europy Środkowej podział stref następował co 5°F (2,8°C).

Czytaj więcej...